MSI Titan 18 HX Dragon A2XWJG-028SG - UT9-285HX 96GB 6TB RTX5090 18"
Document
Dragonforged Dominance
Desktop-Level Performance with Efficiency Intel® Core™ Ultra 9 processor 285HX
  • Up to 25%Performance Boost*
  • 24 Cores 8 P-cores + 16 E-cores
  • Up to 220w Desktop-Grade CPU Power
  • NPU Inside
GeForce RTX 50 Series Laptop GPUs. Game Changer.
Supreme Speed. Superior Visuals. Powered by AI.
MSI OverBoost Ultra Technology
When extreme workloads demand full CPU and GPU resources, MSI OverBoost Ultra technology delivers peak combined performance with a total power output of 270W, or unleashes Max Boost power exceeding 220W to push the CPU to its absolute limits when only the processor is utilized.
*270W based on the configuration of Intel® Core™ Ultra 9 285HX with NVIDIA® GeForce RTX™ 5090/5080 laptop GPU or higher.*Under Extreme Performance mode by MSI Center with AC power.*Performance may vary depending on the scenario.
Unmatched Performance, Superior Cooling
Unrivaled Expansion and Blazing Speed
Experience Every Actuation
6x Speaker Sound System
18-INCH 4K Mini LED 120Hz Display
Indulge in unmatched realism with the Mini LED 4K display's ultra-high resolution whether you are indoors, outdoors, or under direct sunlight. Revel in the outstanding performance of DisplayHDR 1000 and vibrant color gamut. Elevate your gaming experience with a swift 120Hz refresh rate, immersing yourself in the true essence of gaming.
*Optional. Actual specifications may vary by configuration.
Thunderbolt™ 5 Technology
Desktop-level IO Port
*PD Charging supports 65W ([email protected]) and up to (28V@5A) 140W PD Charging  at System running (S0 Power State) and Sleep mode (Modern Standby Low-Power Idle State), 15W(5V@3A) and up to 140W(28V@5A) at Hibernate (S4 Power State), Off (S5 Power State). The overall system performance may be affected in order to adapt the charging current. The charging rate will vary depending on the system and battery status. MSI PD Charger is recommended.
The Ultimate Dragon Edition Bundle
*Accessory items may vary by country. Please check your local MSI authorized retailer for details.
Product Information
Shipping & Returns
Description
Document
Dragonforged Dominance
  • Up to 25%Performance Boost*
  • NPU Inside
MSI OverBoost Ultra Technology
Experience Every Actuation
6x Speaker Sound System
Thunderbolt™ 5 Technology
Desktop-level IO Port
MSI Titan 18 HX Dragon A2XWJG-028SG - UT9-285HX 96GB 6TB RTX5090 18" | Challenger