LG UltraWide 29U531A-W - 29" WFHD IPS 100Hz Monitor
Product Display
. 29" (2560x1080) IPS Display
. Color Gamut: sRGB 99%
. Brightness: 250nits (Typ.)
. Aspect Ratio 21:9
. Color Depth : 16.7M
. Contrast Ratio: 1000:1
. Response Time : 5ms
Product Features
100Hz Refresh Rate
HDR10, HDR Effect
Flicker Safe, Reader Mode
Black Stabilizer, DAS(Dynamic Action Sync)
LG Switch
HDMI x 1 (v1.4) DisplayPort x1 (v1.4), USB-C x1
Maxx Audio Speaker (5W x2)
Product Dimensions
Dimension (W*H*D, mm)
With Stand
688.5 x 408.7 x 220
W/O Stand
688.5 x 313.4 x 76.9
Weight (kg)
With Stand
5.2
W/O Stand
4.1
Wall Mount Size (mm)
100 x 100
Product Information
Shipping & Returns
Description
Product Display
. 29" (2560x1080) IPS Display
. Color Gamut: sRGB 99%
. Brightness: 250nits (Typ.)
. Aspect Ratio 21:9
. Color Depth : 16.7M
. Contrast Ratio: 1000:1
. Response Time : 5ms
Product Features
100Hz Refresh Rate
HDR10, HDR Effect
Flicker Safe, Reader Mode
LG Switch
Maxx Audio Speaker (5W x2)
Product Dimensions
Dimension (W*H*D, mm)
688.5 x 408.7 x 220
688.5 x 313.4 x 76.9
Weight (kg)
5.2
4.1
Wall Mount Size (mm)
100 x 100
LG UltraWide 29U531A-W - 29" WFHD IPS 100Hz Monitor | Challenger