LG UltraGear 32GS95UV-B - 32" UHD OLED 240Hz Dual-Mode Gaming Monitor
Display
32" UHD (3840 x 2160) OLED with AGLR & Low Reflection Display
Color Gamut: DCI-P3 98.5%
Brightness: 275 nits (Typ.)
Aspect Ratio: 16:9
Color Depth: 1.07B
Contrast Ratio: 1500000:1
Response Time: 0.03ms
Features
VESA DisplayHDR™ True Black 400
NVIDIA® G-Sync® Compatible
AMD FreeSync™ Premium Pro
HDMI v2.1 (x2), Display Port v1.4 (x1). USB Port (x3)
Black Stabilizer, DAS (Dynamic Action Sync)
Dual Resolution (UHD 240Hz ↔ FHD 480 Hz)
240Hz Refresh Rate, 0.03ms GtG
7Wx2 Speaker with DTS Virtual:X™
Hexagon Lighting Design
Dimensions
With Stand:
714.1 x 620.9 x 249.8 (UP)
714.1 x 510.9 x 249.8 (DOWN)
Without Stand:
714.1 x 411.8 x 65
Weight
With Stand: 9.8
Without Stand: 5.6
Wall Mount Size: 100 x 100
Product Information
Shipping & Returns
Description
Display
Color Gamut: DCI-P3 98.5%
Brightness: 275 nits (Typ.)
Aspect Ratio: 16:9
Color Depth: 1.07B
Contrast Ratio: 1500000:1
Response Time: 0.03ms
Features
NVIDIA® G-Sync® Compatible
AMD FreeSync™ Premium Pro
240Hz Refresh Rate, 0.03ms GtG
Hexagon Lighting Design
Dimensions
With Stand:
714.1 x 620.9 x 249.8 (UP)
714.1 x 510.9 x 249.8 (DOWN)
Without Stand:
714.1 x 411.8 x 65
Weight
With Stand: 9.8
Without Stand: 5.6
Wall Mount Size: 100 x 100
LG UltraGear 32GS95UV-B - 32" UHD OLED 240Hz Dual-Mode Gaming Monitor | Challenger