LG UltraGear 24GS65F-B - 24" FHD IPS 180Hz Gaming Monitor
Size [Inch]
23.8
Size [cm]
60.47cm
Resolution
1920 x 1080
Panel Type
IPS
Aspect Ratio
16:9
Pixel Pitch [mm]
0.2745x0.2745 mm
PPI (Pixel Per Inch)
93
Brightness (Min.) [cd/m²]
240 cd/m²
Brightness (Typ.) [cd/m²]
300 cd/m²
Color Gamut (Min.)
sRGB 90% (CIE1931)
Color Gamut (Typ.)
sRGB 99% (CIE1931)
Color Depth (Number of Colors)
16.7M
Contrast Ratio (Min.)
700:1
Contrast Ratio (Typ.)
1000:1
Response Time
1ms (GtG at Faster)
Refresh Rate (Max.) [Hz]
180
Viewing Angle (CR≥10)
178º(R/L), 178º(U/D)
HDR 10
YES
HDR Effect
YES
Advanced True Wide Pol.
Color Calibrated in Factory
Flicker Safe
Reader Mode
Color Weakness
NVIDIA G-Sync™
G-SYNC Compatible
AMD FreeSync™
FreeSync
Black Stabilizer
Dynamic Action Sync
Crosshair
FPS Counter
User Defined Key
Auto Input Switch
Smart Energy Saving
OnScreen Control (LG Screen Manager)
HDMI
YES(1ea)
HDMI Version
Supports TMDS 6G as compliant with HDMI 2.0
HDMI (HDCP Version)
2.2
DisplayPort
YES(1ea)
DP Version
1.4
DP (HDCP Version)
2.2
Headphone out
3-Pole(Sound only)
Type
External Power(Adapter)
AC Input
100~240V (50/60Hz)
Power Consumption (On-Mode)
17W
Power Consumption (On-Mode) (ErP)
18W
Power Consumption (On-Mode) (KR)
19W
Power Consumption (Sleep Mode)
Less than 0.5W
Power Consumption (DC Off)
Less than 0.3W
Display Position Adjustments
Tilt/Height/Pivot
Wall Mountable [mm]
100 x 100 mm
Dimension with Stand (W x H x D) [mm]
540.8 x 551.1 x 291.2 mm
Dimension without Stand (W x H x D) [mm]
540.8 x 323.8 x 42.8 mm
Dimension in Shiping (W x H x D) [mm]
769x 198 x 442 mm
Weight with Stand [kg]
5.4kg
Weight without Stand [kg]
3.3kg
Weight in Shipping [kg]
7.8 kg
Product Information
Shipping & Returns
Description
Size [Inch]
23.8
Size [cm]
60.47cm
Resolution
1920 x 1080
Panel Type
IPS
Aspect Ratio
16:9
Pixel Pitch [mm]
0.2745x0.2745 mm
PPI (Pixel Per Inch)
93
Brightness (Min.) [cd/m²]
240 cd/m²
Brightness (Typ.) [cd/m²]
300 cd/m²
Color Gamut (Min.)
sRGB 90% (CIE1931)
Color Gamut (Typ.)
sRGB 99% (CIE1931)
Color Depth (Number of Colors)
16.7M
Contrast Ratio (Min.)
Contrast Ratio (Typ.)
Response Time
1ms (GtG at Faster)
Refresh Rate (Max.) [Hz]
180
Viewing Angle (CR≥10)
178º(R/L), 178º(U/D)
HDR 10
HDR Effect
Advanced True Wide Pol.
Color Calibrated in Factory
Flicker Safe
Reader Mode
Color Weakness
NVIDIA G-Sync™
G-SYNC Compatible
AMD FreeSync™
FreeSync
Black Stabilizer
Dynamic Action Sync
Crosshair
FPS Counter
User Defined Key
Auto Input Switch
Smart Energy Saving
HDMI
HDMI Version
HDMI (HDCP Version)
DisplayPort
DP Version
1.4
DP (HDCP Version)
Headphone out
3-Pole(Sound only)
Type
External Power(Adapter)
AC Input
100~240V (50/60Hz)
Power Consumption (On-Mode)
17W
18W
19W
Power Consumption (Sleep Mode)
Less than 0.5W
Power Consumption (DC Off)
Less than 0.3W
Display Position Adjustments
Tilt/Height/Pivot
Wall Mountable [mm]
100 x 100 mm
540.8 x 551.1 x 291.2 mm
540.8 x 323.8 x 42.8 mm
769x 198 x 442 mm
Weight with Stand [kg]
5.4kg
Weight without Stand [kg]
3.3kg
Weight in Shipping [kg]
7.8 kg
LG UltraGear 24GS65F-B - 24" FHD IPS 180Hz Gaming Monitor | Challenger