LG 27MS500-B 27" FHD IPS 100Hz Monitor
Display
•27” (1920x1080) IPS Display
•Color Gamut : NTSC 72%
•Brightness : 250nits(Typ.)
•Aspect Ratio 16:9
•Color Depth : 16.7M
•Contrast Ratio : 1000:1
•Response Time : 5m
Features
•100Hz Refresh Rate
•Flicker Safe, Reader Mode
•Black Stabilizer, DAS(Dynamic Action Sync)
•OnScreen Control (LG Screen Manager)
•Smart Energy Saving
•HDMI x2 (v2.0), Headphone Out
•Tilt
Dimensions
(W*H*D, mm)
With Stand
612.0 x 454.9 x 190.0
W/O Stand
612.0 x 362.5 x 56.2
Weight (kg) With Stand
3.5
W/O Stand
3.1
Wall Mount Size (mm)
75 x 75
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Display
•27” (1920x1080) IPS Display
•Color Gamut : NTSC 72%
•Brightness : 250nits(Typ.)
•Aspect Ratio 16:9
•Color Depth : 16.7M
•Contrast Ratio : 1000:1
•Response Time : 5m
Features
•100Hz Refresh Rate
•Flicker Safe, Reader Mode
•Smart Energy Saving
•HDMI x2 (v2.0), Headphone Out
•Tilt
Dimensions
(W*H*D, mm)
With Stand
612.0 x 454.9 x 190.0
612.0 x 362.5 x 56.2
Weight (kg) With Stand
3.5
3.1
Wall Mount Size (mm)
75 x 75
LG 27MS500-B 27" FHD IPS 100Hz Monitor | Challenger