HP Laptop AI 14-HC0021TU D32Z1PA - UT5-225U 24GB 512GB 14"
Operating system
Windows 11 Home
Processor family
Intel® Core™ Ultra 5 processor
Processor
Intel® Core™ Ultra 5 225U (up to 4.8 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 12 cores, 14 threads)
Neural Processing Unit
Intel® AI Boost (12 NPU TOPS)
Chipset
Intel® integrated SoC
Graphics (integrated)
Intel® Graphics
Memory
24 GB DDR5-5600 MT/s (1 x 24 GB)
Cloud service
100 GB Dropbox storage for 3 months
Internal Storage
512 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD
Display
14" diagonal, FHD (1920 x 1080), IPS, micro-edge, anti-glare, 300 nits, low power, 62.5% sRGB
Display size (diagonal)
35.6 cm (14")
Screen-to-body ratio (without speakers)
84.01%
Ports
Wireless
Realtek Wi-Fi 6 (2x2) and Bluetooth® 5.4 wireless card Modern Standby (Connected)
Audio
Dual speakers
Keyboard
Full-size, backlit, soft gray keyboard
Pointing device
HP Imagepad
Camera
Battery type
3-cell, 41 Wh Li-ion polymer [23]
Power supply type
45 W AC power adapter
Sustainable impact specifications
Energy star certified
ENERGY STAR® certified
Security management
Mic mute key; Camera privacy shutter; Trusted Platform Module (Firmware TPM) support
Software included
McAfee Online Protection 30-day trial [2]
Warranty
Product Information
Shipping & Returns
Description
Operating system
Windows 11 Home
Processor family
Intel® Core™ Ultra 5 processor
Processor
Neural Processing Unit
Intel® AI Boost (12 NPU TOPS)
Chipset
Intel® integrated SoC
Graphics (integrated)
Intel® Graphics
Memory
Cloud service
Internal Storage
512 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD
Display
Display size (diagonal)
35.6 cm (14")
84.01%
Ports
Wireless
Audio
Dual speakers
Keyboard
Pointing device
HP Imagepad
Camera
Battery type
Power supply type
45 W AC power adapter
Security management
Software included
Warranty
HP Laptop AI 14-HC0021TU D32Z1PA - UT5-225U 24GB 512GB 14" | Challenger