Elecom U2C-CCPE20NBK PD240W Type C-C Cable 2M Black
This USB 2.0 cable is equipped with USB Type-C(TM) terminals on both ends of the cable and supports USB Power Delivery up to 2400W.
USB Power Delivery EPR support
USB Power Delivery EPR support enables power to be powered by connected devices with a maximum of 240W (48V/5A) of power. It also supports conventional USB Power Delivery up to 100W (20V/5A).
* The device to be connected must be compatible with USB Power Delivery EPR and USB Power Delivery.
It is a certified product of "Certified Hi-Speed USB (USB 2.0)", which is a standard of USB 2.0.
The USB Type-C™ connector allows you to insert the cable regardless of whether it is inside or out.
High-speed data transfer of up to 480Mbps is possible.
Double-shielded cable to protect the signal from external noise interference
Gold-plated pins that are resistant to rust and suppress signal deterioration
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
USB Power Delivery EPR support