Elecom MPA-CCL20NBK 2M PD 60W Type C -C L Shaped Connector Anti bacterial (Black)
Product features
USB 2.0 cable for charging and data transfer
Certified Hi-Speed ​​USB (USB2.0) Certified product
L-shaped connector with little protrusion
Uses an L-shaped connector with little protrusion.
Peace of mind because it is a SIAA registered product
Compliant with antibacterial test established by Japanese Standards Association
Antibacterial processing on cable coating
The cable coating has an antibacterial treatment that suppresses the growth of attached bacteria.
Antibacterial and antiviral processing on aluminum connector cover
Supports USB Power Delivery
It supports USB Power Delivery and can transmit a large current of up to 60W (20V / 3A).
High-speed data transfer of up to 480 Mbps is possible
Uses flame-retardant material
Uses flame-retardant materials to improve safety.
Uses a double shielded cable
Uses gold-plated pins
Uses gold-plated pins that are resistant to rust and suppress signal deterioration.
Simple package with little dust
A simple package with little dust.
EU RoHS Directive Compliant
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Product features
Supports USB Power Delivery
Uses flame-retardant material
Uses a double shielded cable
Uses gold-plated pins
EU RoHS Directive Compliant
Elecom MPA-CCL20NBK 2M PD 60W Type C -C L Shaped Connector Anti bacterial (Black) | Challenger