Asus ROG Strix XG27ACMEG - 27" QHD Fast IPS 260Hz Gaming Monitor
ROG Strix XG27ACMEG Gaming Monitor – 27-inch 2560x1440, 260Hz OC (Above 144Hz), 0.3ms (min.), Fast IPS, Extreme Low Motion Blur Sync, USB Type-C, G-Sync compatible, DisplayWidget Center, tripod socket, HDR, Aura Sync
  • 27-inch 2560 x 1440 HDR gaming monitor with ultrafast 260Hz (OC) refresh rate designed for professional gamers and immersive gameplay
  • ROG Gaming A.I technology with AI-powered features to enhance users' gaming experience
  • DisplayWidget Center enables easy monitor settings adjustments with a mouse
  • USB Type-C with DP Alt mode, meaning that you can connect your device with clutter-free set-up
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Asus ROG Strix XG27ACMEG - 27" QHD Fast IPS 260Hz Gaming Monitor | Challenger