Asus Vivobook 16 X1607CA-MB035W - UT5-225H 16GB 512GB 16" (Quiet Blue)
LCD
16" FHD (1920 x 1200) 16:10 IPS, Anti-Glare Non-touch, 300nits, NTSC:45%, 60Hz, 100% sRGB color gamut
Touch
N
Panel Type
Anti-Glare
CPU
Intel® Core™ Ultra 5 Processor 225H 1.7 GHz (18MB Cache, up to 4.9 GHz, 14 cores, 16 Threads); Intel® AI Boost NPU up to 13 TOPs
Memory
DDR5 16GB ( 16GB DDR5 on board)
Slots (include Occupied)
1x DDR5 SO-DIMM slot
1x M.2 2280 PCIe 4.0x4
Storage
512GB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD
Graphics
Intel® Graphics
VRAM
N/A
Optical Drive
None
WL & LAN
Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 1*1
Bluetooth
Bluetooth® 5.2 Wireless Card (*Bluetooth® version may change with OS version different.)
Finger Print sensor
W/O FINGERPRINT
Numpad/Smart Gesture Pad
Suppor Smart Gesture Pad
OS
WIN11 HOME
Weight
1.88 kg (4.14 lbs)
IO Ports
2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps)
2x USB 3.2 Gen 1 Type-C with support for display / power delivery (data speed up to 5Gbps)
1x HDMI 1.4
1x 3.5mm Combo Audio Jack
HDMI
1x HDMI 2.1 TMDS
Backlit Keyboard
Backlit Chiclet Keyboard with Num-key
With Copilot key
*Copilot in Windows (in preview) is rolling out gradually within the latest update to Windows 11 in select global markets. Timing of availability varies by device and market. Learn more: https://www.microsoft.com/en-us/windows/copilot-ai-features?r=1#faq
WEB CAMERA
FHD camera with IR function to support Windows Hello
With privacy shutter
Warranty
2-Year International Carry-In
Dimension
35.70 x 25.06 x 1.79 ~ 1.99 cm
(14.06"" x 9.87"" x 0.70"" ~ 0.78"")
Bundle
Backpack
MCAFEE_1Y
MICROSOFT 365 FREE TRIAL 30D
Product Information
Shipping & Returns
Description
LCD
Touch
N
Panel Type
Anti-Glare
CPU
Memory
Slots (include Occupied)
1x DDR5 SO-DIMM slot
1x M.2 2280 PCIe 4.0x4
Storage
512GB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD
Graphics
Intel® Graphics
VRAM
N/A
Optical Drive
None
WL & LAN
Bluetooth
Finger Print sensor
W/O FINGERPRINT
Numpad/Smart Gesture Pad
Suppor Smart Gesture Pad
OS
WIN11 HOME
Weight
1.88 kg (4.14 lbs)
IO Ports
1x HDMI 1.4
1x 3.5mm Combo Audio Jack
HDMI
1x HDMI 2.1 TMDS
Backlit Keyboard
With Copilot key
WEB CAMERA
With privacy shutter
Warranty
2-Year International Carry-In
Dimension
35.70 x 25.06 x 1.79 ~ 1.99 cm
Bundle
Backpack
MCAFEE_1Y
MICROSOFT 365 FREE TRIAL 30D
Asus Vivobook 16 X1607CA-MB035W - UT5-225H 16GB 512GB 16" (Quiet Blue) | Challenger