AOC CU34P3CV - 34" VA WQHD 100Hz Curved Monitor
Resolution
3440 x 1440
Refresh Rate
100Hz
Brightness
300 cd/m2
Screen Size
34 inch
Response Time
4ms (GtG)
Flat / Curved
Curved 1500R
Display
Screen Size Refresh Rate
34" 100Hz
Resolution Panel Type
3440 x 1440 VA
Contrast Ratio Static Flat / Curved
3000 : 1 (typical) 50 Million : 1 (DCR) Curved 1500R
Response Time Display Colors
4ms ( GTG ) 16.7 Million
Brightness (Typical) Aspect Ratio
300 cd/m2 21:9
Colour Gamut Viewing Angle
Interface
VGA HDMI
NA Yes ( 1.4 ) x 1
Display Port USB-C
Yes (1.4) x 1 Yes ( DP Alt , 65W )
USB Hub/RJ45 HDCP Version
USB3.2 Gen1 × 4 / RJ45 HDMI : 2.2 / DisplayPort : 2.2
Design
Height adjustment Tilt
150mm -5° ~ 20°
Swivel Pivot
-175° ~ 175° NA
Wall Mount Speaker
100mm x 100mm 5W x 2
Product without Stand (mm) Product without Stand (kg)
367.45 (H) × 808.34 (W) × 104.7 (D) 6.92 kg
Product with Stand (mm) Product with Stand (kg)
482.44 ~ 611.039 (H) × 808.34 (W) × 275.13 (D) 10.00 kg
Packaging (mm) Product with Packaging (kg)
556 (H) × 1070 (W) × 190 (D) 12.95 kg
General Feature
PIP/PBP USB C Docking
Low Blue Mode Flicker Free
Product Information
Shipping & Returns
Description
Resolution
3440 x 1440
Refresh Rate
100Hz
Brightness
300 cd/m2
Screen Size
34 inch
Response Time
4ms (GtG)
Flat / Curved
Curved 1500R
Display
Screen Size Refresh Rate
34" 100Hz
Resolution Panel Type
3440 x 1440 VA
Response Time Display Colors
4ms ( GTG ) 16.7 Million
300 cd/m2 21:9
Colour Gamut Viewing Angle
Interface
VGA HDMI
NA Yes ( 1.4 ) x 1
Display Port USB-C
USB Hub/RJ45 HDCP Version
Design
Height adjustment Tilt
150mm -5° ~ 20°
Swivel Pivot
-175° ~ 175° NA
Wall Mount Speaker
100mm x 100mm 5W x 2
General Feature
PIP/PBP USB C Docking
Low Blue Mode Flicker Free
AOC CU34P3CV - 34" VA WQHD 100Hz Curved Monitor | Challenger