AOC 27G11ZE2 - 27" Fast IPS FHD 240Hz Gaming Monitor
Resolution
1920 x 1080
Refresh Rate
240Hz OC
Brightness
300 cd/m²
Screen Size
27 inch
Response Time
0.3ms (MPRT) / 1ms (GtG)
Flat / Curved
Flat
Display
Screen Size Refresh Rate
27 inch 240Hz OC
Resolution Panel Type
1920 x 1080 FAST IPS
Contrast Ratio Static Flat / Curved
1000 : 1 (Typical) 80 Million : 1 (DCR) Flat
Response Time Display Colors
0.5ms (MPRT) / 1ms (GtG) 16.7 Million
Brightness (Typical) Aspect Ratio
300 cd/m² 16:9
Viewing Angle
178° (H) / 178° (V) (CR > 10)
Interface
VGA HDMI
NA Yes (2.0) x 1
Display Port USB-C
Yes (1.4) x 1 NA
USB Hub HDCP Version
NA HDMI 2.0, Display port 1.4
Design
Height adjustment Tilt
-NA- -5° ~ 23°
Swivel Pivot
-NA- -NA-
Wall Mount Speaker
100mm x 100mm -NA-
Product without Stand (mm) Product without Stand (kg)
362.3 (H) × 614.6 (W) × 49.3 (D) 3.6
Product with Stand (mm) Product with Stand (kg)
460.6 (H) × 614.6 (W) × 197.6 (D) 4
Packaging (mm) Product with Packaging (kg)
450 (H) × 670 (W) × 130 (D) 5.54
General Feature
Adaptive Sync MBR Sync
HDR10 Flicker Free
Low Input Lag Low Blue Mode
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Resolution
1920 x 1080
Refresh Rate
240Hz OC
Brightness
300 cd/m²
Screen Size
27 inch
Response Time
0.3ms (MPRT) / 1ms (GtG)
Flat / Curved
Flat
Display
Screen Size Refresh Rate
27 inch 240Hz OC
Resolution Panel Type
1920 x 1080 FAST IPS
Response Time Display Colors
300 cd/m² 16:9
Viewing Angle
178° (H) / 178° (V) (CR > 10)
Interface
VGA HDMI
NA Yes (2.0) x 1
Display Port USB-C
Yes (1.4) x 1 NA
USB Hub HDCP Version
NA HDMI 2.0, Display port 1.4
Design
Height adjustment Tilt
-NA- -5° ~ 23°
Swivel Pivot
-NA- -NA-
Wall Mount Speaker
100mm x 100mm -NA-
General Feature
Adaptive Sync MBR Sync
HDR10 Flicker Free
Low Input Lag Low Blue Mode
AOC 27G11ZE2 - 27" Fast IPS FHD 240Hz Gaming Monitor | Challenger