Acer Nitro V16 Slim ANV16S-41-R2B9 (Black) - R7 / 16GB / 512GB / RTX5060 / (180Hz)
Screen Size 16" WUXGA (1920x1200) IPS - 180Hz - 400 Nits
Processor AMD Ryzen 7 260 (Up to 5.1 GHz)
Ram (GB) 16GB DDR5 (5600)
Ram (Slot) 2
HDD 512GB PCIE Gen 4 SSD
Graphics nVidia RTX5060 (8GB DDR7) - 85W
BT Y
Web Cam Y
ODD N
O/S Win 11 Home
Touch N
Backlit (KB) Y
Weight 2.1kg
Warranty 2 Yrs
Case 15" Backpack
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Ram (GB) 16GB DDR5 (5600)
Ram (Slot) 2
HDD 512GB PCIE Gen 4 SSD
BT Y
Web Cam Y
ODD N
O/S Win 11 Home
Touch N
Backlit (KB) Y
Weight 2.1kg
Warranty 2 Yrs
Case 15" Backpack
Acer Nitro V16 Slim ANV16S-41-R2B9 (Black) - R7 / 16GB / 512GB / RTX5060 / (180Hz) | Challenger